Narodowe Muzeum Archeologiczne – czy warto?
Jedną z atrakcji w stolicy, którą jako absolwentka filologii klasycznej i kultury śródziemnomorskiej bardzo polecam, jest Narodowe Muzeum Archeologiczne. Dlaczego? Po pierwsze jest to największe muzeum w Grecji i jedno z ważniejszych na świecie. Kolekcje obejmują czasy prehistoryczne, aż do późnego antyku.
Zanim jednak powstało dzisiejsze muzeum w Atenach, w 1829 ówczesny premier Grecji Joanis Kapodistrias postanowił zebrać kolekcje starożytnych zabytków na greckiej wyspie Egina. Ze względu jednak na ich ogrom w kolejnych latach postanowiono ogłosić konkurs na lokalizację i budowę nowego miejsca. W 1866 roku rozpoczęto budowę muzeum w Atenach. Ziemię podarowała Eleni Tositsa. Głównymi architektami byli Ludwig Lange i Panagi Kalkos, ale ostateczną formę nadał mu Ernst Ziller. Otwarcie nastąpiło w 1889 roku.
Podczas drugiej wojny światowej muzeum zamknięto, a eksponaty pochowano do skrzyń i ukryto w obawie przed splądrowaniem i kradzieżą. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1945 roku.
Budynek jest w stylu neoklasycznym, który w tamtych czasach był bardzo popularny. Przed wejściem można zrelaksować się w dużym, pięknym ogrodzie, również w stylu neoklasycznym udekorowanym rzeźbami.
W muzeum znajduje się ponad 11 tysięcy eksponatów. Podzielone jest na 7 okresów:
– Okres prehistoryczny obejmujący czasy od 7 tysiąclecia p.n.e. do 1050 p.n.e. (neolit, kultura cykladzka, kultura mykeńska). W tym miejscu najbardziej rozpoznawalna jest Maska Agamemnona. Był to jeden z władców starożytnej Grecji, naczelny wódz w wyprawie Greków na Troję.
– Rzeźby (od VII do V w.p.n.e.) W tym miejscu warto zobaczyć posąg Zeusa lub Posejdona z Artemizjon, datowaną na 460-450 p.n.e. Znaleziono ją w Morzu Egejskim niedaleko przylądka Artemizjon. Nie zachował się jego atrybut, co znacznie ułatwiłoby archeologom stwierdzenie, którego greckiego boga przedstawia.
Warto również przyjrzeć się rzeźbie Ateny Dziewicy, która w starożytności dumnie stała na Akropolu. Wykonana została przez greckiego rzeźbiarza Fidiasza i była zaraz po Zeusie Olimpijskim największą grecką rzeźbą sakralną. Niestety uległ zniszczeniu, a w muzeum możemy zobaczyć Atenę Warwakion, czyli jej rzymską kopię.
– Ceramika. Wystawa obejmuje czasy od 11 do 4 wieku p.n.e. Obecnie muzeum posiada 6000 eksponatów. Można zobaczyć zabytki z najważniejszych greckich świątyń między innymi Sunio w Atenach, świątynia Artemidy w Lakonii (w pobliżu Sparty), świątyni Hery w Koryncie i wiele innych. Poza wazami obejrzymy kolekcje starożytnej złotej i srebrną biżuterii.
– Egipska cywilizacja, kultura i sztuka. Łącznie muzeum posiada ponad 6000 zabytków, jednak wystawionych jest około 1100. Ekspozycja aspiruje do miana najlepszej na świecie. Co można zobaczyć? Mumie, rzeźby, starożytne narzędzia, biżuterię, sarkofagi, urny, w których odkładano narządy wewnętrzne i wiele innych ciekawych zabytków pochodzących ze Wschodu.
– Kolekcja Cypryjska – przedstawia około 850 zabytków obejmujących wszystkie okresy cypryjskiej historii i sztuki od epoki wczesnego brązu (2500 p.n.e.) do czasów rzymskich (IV w.n.e.)