Kalispera Kochani! Zabieram Was dziś na Santorini do miejsca archeologicznego zwanego Akrotiri. Pierwszą osadę datuje się na piąte tysiąclecie p.n.e. Była położona około 100 metrów od dzisiejszej linii brzegowej. To pozwalało mieszkańcom na ciągłe obserwowanie morza. W krótkim czasie zyskała poważanie jako jeden z ważniejszych portów handlowych. Szczyt jej rozwoju przypada na XX a XVI w.p.n.e. Było to bogate miasto, a jego mieszkańcy dotarli m.in. do Cypru, Egiptu i Syrii. W Akrotiri znajdowało się wiele warsztatów rzemieślniczych, którzy zajmowali się produkcją mebli, naczyń i tkanin.
Niestety Santorini wielokrotnie nawiedzały trzęsienia ziemi. W XVII w. po kolejnym z nich osadę ponownie odbudowano z jeszcze większą ilością publicznych i prywatnych pomieszczeń. Mieszkańcy dekorują domy, w ten sposób pokazując swój status. Niestety Santorini po raz kolejny nawiedza trzęsienie ziemi. Badania archeologiczne nie odnalazły szczątków ludzkich, co pozwala nam na tezę, że mieszkańcy zdążyli się ewakuować.
W XVII w.p.n.e. dochodzi do erupcji wulkanu. Lawa wulkaniczna i pył pokrywają miasto, które przez wiele wieków zostaje zapomniane. Dopiero w 1967 roku rozpoczęto wykopaliska, którym przewodził Spyridon Marinatos. Odkopano kilkanaście domów, odnaleziono pozostałości waz minojskich, mebli a także inskrypcje w piśmie linearnym B. Jednak to co najważniejsze to bardzo dobrze zachowane freski przedstawiające sceny z życia codziennego mieszkańców. Część z nich można obejrzeć w Muzum Archeologicznym w Atenach. Poniżej kilka zdjęć z tego cudownego miejsca.