Dziś postanowiłam podzielić się z Wami naszym przepisem na jedno z najbardziej znanych greckich dań, które nazywa się mousaka. My robiliśmy ją po raz pierwszy i wyszła pyszna, a nawet powiem wam, że najlepsza jaką jadłam!
Kiedyś na początku naszego związku wpadłam na pomysł zrobienia mousaki sama… Ale jak Mati przyszedł i ją zobaczył, to stwierdził że „obiad jest dobry, ale z mousaka to nie jest” 😂. Smutno mi się trochę zrobiło i tego dania już nigdy więcej nie zrobiłam… Dopiero w niedzielę, pod czujnym okiem Matiego wspólnie ją zrobiliśmy i nie żałuję! Na pewno będziemy robić częściej. Przepis podaję poniżej:
Bakłażany i ziemniaki kroimy w plasterki. Te pierwsze posypujemy solą i odstawiamy na 10 minut żeby puściły wodę. Następnie przyprawiamy warzywa solą, pieprzem i tymiankiem (bakłażanów drugi raz nie solimy). Wstawiamy do rozgrzanego na 180 stopni piekarnika. Ziemniaki będą gotowe, gdy się zarumienią (po ok. 40 minutach) a bakłażany po około 30 minutach. Czekamy aż ostygną i układamy w naczyniu żaroodpornym warstwami: ziemniaki, bakłażan, ziemniaki, bakłażan.
W między czasie przygotowujemy mięso. Cebulę i czosnek drobno kroimy (można użyć blendera) i podsmażamy. Następnie dodajemy mięso, które doprawiamy solą i pieprzem. Gdy już będzie usmażone zalewamy je czerwonym winem. Kiedy odparuje, dodajemy pomidory z puszki. Sos musi mieć gęstą konsystencję, więc lepiej dodać mniej (u nas była to jedna puszka i w zupełności wystarczyło). Dodajemy cynamon, sól pieprz (może być też cayenne) i trochę cukru. Zostawiamy na małym ogniu ok. 30 minut, aby mięso zrobiło się miękkie. Gdy już będzie gotowe, dodajemy sos do naczynia żaroodpornego i przygotowujemy sos beszamelowy.
Roztapiamy masło, zmniejszamy ogień i dodajemy mąkę cały czas mieszając trzepaczką. Powoli dodajemy mleko, tak aby nie porobiły nam się grudki i wszystko razem mieszamy ok. dziesięć minut. Zdejmujemy z palnika. Dodajemy gałkę, ser (parmezan lub graviera), pieprz oraz żółtka. Wszystko razem dokładnie mieszamy.
Przekładamy do naczynia żaroodpornego. Można posypać dodatkowo beszamel serem oraz bułką tartą. Wstawiamy do piekarnika (180 stopni z termoobiegiem) na ok. 30 minut, tak aby beszamel nabrał koloru. I mousaka gotowa! 😀 Mam nadzieję, że będzie Wam smakować! 🙂