Akropol – perełka Aten
Wzgórze Akropolu dumnie góruje nad miastem. Dla każdego turysty to obowiązkowe miejsce, które musi zobaczyć w Atenach. Jaka kryje się za nim historia? O sporze Posejdona z Ateną pisałam w oddzielnym wpisie – Ateny stolica Grecji. Tym razem skupię się na wzgórzu Akropolu i tym co się na nim i przy nim znajduje. W czasach mykeńskich pierwszą budowlą, która tam powstała była cytadela. Następnie Akropol stał się miejscem wierzeń żyjących tam ludzi. Świątynie, które tam powstały w okresie archaicznym zostały zburzone przez Persów w trakcie wojen perskich.
Nowy kompleks świątyń zapoczątkował Perykles w V wieku p.n.e. Za jego czasów powstały Partenon, Erechtejon, Propyleje, świątynia Ateny Nike i sanktuarium Artemidy. Poniżej opiszę krótko wszystkie budynki.
Partenon – świątynia zbudowana na cześć bogini Ateny. Zbudowany zgodnie z porządkiem doryckim, ale ma również pojedyncze elementy porządku jońskiego. Nad całością projektu czuwał znany grecki rzeźbiarz Fidiasz. To on był wykonawcą rzeźby Atena Partenos (dziewica), która dumnie stała wewnątrz Partnenonu. Mówi się, że posąg był wykonany ze złota i kości słoniowej, miał wysokość około 12 metrów wraz z bazą. Z kolei budynek zdobił tak zwany Fryz Panatenajski – przedstawiał procesję panatenajską, czyli najważniejsze święto poświęcone bogini Atenie, odbywające się co 4 lata. Co stało się z Partenonem po okresie świetności? Został przekształcony w kościół Matki Bożej. Po zdobyciu Aten przez Turków stał się meczetem.
Do ogromnych uszkodzeń doszło w 1687 roku, gdy flota wenecka ostrzelała Akropol. W latach 1801-1812 dochodzi do wywiezienia wielu cennych zabytków przez lorda Elgina do Londynu. 20 lat później na wzgórzu rozpoczynają się prace archeologiczne, które trwają do dziś.
Erechtejon – świątynia zbudowana według porządku jońskiego. Poświęcona Erechteuszowi, Atenie i Posejdonowi. Budowla ta jest znana głównie z Kariatyd. Ale uwaga! Te na Akropolu to kopie. Oryginały (i to nie wszystkie!) zobaczyć można w Muzeum Akropolu, które znajduje się u podnóża wzgórza.
Świątynia Ateny Nike – czyli poświęcona Atenie Zwycięskiej, zbudowana w porządku jońskim. Wewnątrz budowli znajdował się posąg bogini – w prawej ręce trzymała owoc granatu, w lewej hełm. Nike było imieniem zupełnie innej bogini. Ale w Atenach funkcjonowało jako przydomek Ateny. Po jakimś czasie posąg wewnątrz świątyni zaczęto nazywać Nike Apteros co oznaczało Nike Bezskrzydłą. Legenda głosi, że Ateńczycy specjalnie oderwali bogini skrzydła, by pozostała na zawsze w mieście.
Propyleje – budowla wejściowa, prowadząca do świątyń.
Jaką jeszcze historię kryje w sobie najbardziej znane wzgórze na świecie? W czasach II wojny światowej Niemcy wywiesili swoją nazistowską flagę. Plan jej zerwania podjęli i zrealizowali Manolis Glezos razem z Apostolosem Sandasem. W książkach odnaleźli tajemne przejście i pod osłoną nocy weszli na Akropol. Wdrapali się na 15 metrowy maszt i przez 3 godzinny scyzorykiem próbowali pozbyć się nazistowskiej flagi. Udało im się i przez kilka godzin na szczycie wzgórza powiewała dumnie tylko grecka flaga. Co ciekawe sprawców Niemcom nie udało się zidentyfikować, a pan Manolis Glezos żyje do dziś.
Wskazówki turystyczne: Kupując bilet możecie obejrzeć jeszcze Teatr Dionizosa i Odeon Heroda Attyka. Jeśli chcecie zobaczyć oryginalne Kariatydy czy Fryz Panatenajski należy udać się do Muzeum Akropolu u podnóża wzgórza, przy wyjściu ze stacji metra.
Akropol, Teatr Dionizosa i Odeon Heroda Attyka: w sezonie 20 euro (01.04-30.10). Poza sezonem. 10 euro (01.11-31.03). Dla studentów wszystkie muzea w Grecji są darmowe, ale konieczne jest pokazanie legitymacji studenckiej.
Godziny otwarcia: 08:00-17:00
DARMOWE WEJŚCIE DLA WSZYSTKICH: każda pierwsza niedziela miesiąca od 01.11 do 31.03, 6 marca, 18 kwietnia, 18 maja, ostatni weekend września, 28 października
ZAMKNIĘTY: 01.01, 25 marca, Niedziela Wielkiej Nocy, 1 maja, 25 i 26 grudnia
Muzeum Akropolu bilet: 5 euro. Darmowe wejście: dzieci poniżej 18 lat z dokumentem tożsamości, studenci.
Godziny otwarcia: Sezon: Pon. 8:00-16:00, Wtorek-Czwartek: 8:00-20:00, Piątek: 8:00-22:00 Sobota Niedziela 8:00-20:00.
Poza sezonem: Pon. – Czwartek 9:00-17:00, Piątek: 9:00-22:00 Sobota Niedziela 9:00-20:00.
ZAMKNIĘTY: 01.01, Niedziela Wielkiej Nocy, 1 Maja, 25 i 26 grudnia
DARMOWE WEJŚCIA DLA WSZYSTKICH: 6 marca, 25 marca, 18 maja, 28 października
Specjalny pakiet: 30 euro normalny, 15 euro obniżony. Ważny 5 dni.
W jego ramach można zobaczyć: Akropol, Starożytną Agorę Ateńskię, Muzeum Kerameikos, Biblioteka Hadriana, Rzymska Agora, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Pozostałości Lykeionu (szkoły filozoficznej).
Byłam w Atenach rok temu i jestem pod wielkim wrażeniem. Pozdrawiam 🙂
To miasto ma swój urok. 🙂
Must have ? a czasownik see? Uczyłaś się 5 lat w szkole i na kursach i wszystko jak krew w piach…