Niespełnione mitologiczne miłości
Chcę was dzisiaj zabrać w świat niespełnionych mitologicznych miłości. Poniżej krótkie historie bogów, herosów, którym spodobały się śmiertelniczki czy boginie… Jednak ich miłość nie miała szczęśliwego zakończenia. Zapraszam do czytania…
DAFNE I APOLLON
Dafne była córką boga Penejosa/Ladona i Gai. Apollon podczas polowania napotkał nimfę Dafne w lesie. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Nie tylko jego zauroczyła uroda nimfy. Dafne miała jeszcze jednego adoratora Leukipposa. Mężczyzna przebierał się za kobietę i spędzał czas razem z nimfami. W ten sposób mógł przebywać w pobliżu ukochanej. Apollon postanowił pozbyć się konkurenta. Uknuł plan. Doradził nimfom, aby wszystkie wykąpały się nago w jeziorze. W ten sposób będą pewne, że wszystkie są kobietami.
Prawda wyszła na jaw. Leukipposa spotkała straszna śmierć z rąk nimf i samej Dafne. Apollon też nie był szczęściarzem. Myślał, że uda mu się w ten sposób posiąść Dafne, jednak ta odrzuciła jego zaloty i ciągle mu uciekała. Zmęczona unikaniem boga, poprosiła swoją matkę o pomoc. Gaja zamieniła ją w drzewo laurowe (wawrzyn). Z gałęzi drzewa, Apollon stworzył wieniec laurowy. Ciągle nosił go na głowie, wspominając piękną nimfę.
SALMAKIS I HERMAFRODYTA
Hermafrodyt był synem Hermesa i Afrodyty. Mieszkał i dorastał we Frygii. W wieku 15 lat postanowił opuścić swoją ojczyznę i wyruszć na poznanie świata. Dotarł do Kari, zmęczony postanowił odpocząć nad jedną z rzek. Tam ujrzała go nimfa Salmakida, która od razu się w nim zakochała. Kiedy Hermafrodyt wskoczył do wody Salmakida stwierdziła, że to jej jedyna szansa, aby stał się jej kochankiem. Hermafrodyt odmówił jej wdziękom. Wtedy nimfa poprosiła bogów o pomoc. Modliła się, aby ich ciała na zawsze stały się jednością. Bogowie usłuchali i ten sposób stworzyli jedno ciało z dwoma płciami.
ALFEJOS I ARETUZA
Aretuza była córką Nereusa i Dorydy. Należała do orszaku złożonego z nimf służących Artemidzie. Mieszkała na Peloponezie, gdzie pewnego razu zobaczył ją Alfejos, który od razu się w niej zakochał. Nimfa odrzuciła jego zaloty. Chciała zachować czystość. Z pomocą Artemidy opuściła Peloponez. Wszkoczyła do morza i dopłynęła do wyspy Ortygia we Włoszech, gdzie z pomocą bogów zamieniła się w źródło. Miłość Alfejosa była tak silna, że i on postanowił przemienić się w rzekę. W ten sposób obydwoje połączyli się ze sobą.
APEMOSYNE I HERMES
Apemosyne była kreteńską księżniczką, córką Katreusa, jednego z synów Minosa. Słynęła ze swojej urody. Hermes, skrzydlaty, bożek ujrzał księżniczkę i momentalnie się w niej zakochał.
Hermes spotkał księżncizykę na wyspie Rodos i postanowił ją złapać. Apemysone była jednak szybsza i uciekła bogowi. Hermes wymyślił zasadzkę. Czekał na nią nad rzeką, gdzie, jak się domyślał, przyjdzie się wykąpać. Drogę wiodącą do rzeki, wyłożył świeżo zeskalpowanynymi skórami zwierzęcymi. Nie pozostało mu nic innego jak tylko czekać.
Kiedy księżniczka dotarła na miejsce, poślizgnęła się na skórach i wpadła prosto w objęcia boga, który ją posiadł. Apemosyne zaszła w ciążę. Kiedy próbowała wytłumaczyć swojemu bratu, że dziecko należy do boga, nie uwierzył jej. W szale gniewu kopał swoją siostrę tak długo, aż zmarła.
ATENA I HEFAJSTOS
Hefajstos, brzydki i kulawy bóg, pomógł Zeusowi pozbyć się bólu głowy. W jaki sposób? Rozłupał mu czaszkę, z której wyskoczyła bogini Atena. Hefajstos zakochał się w bogini mądrości, ale ta przyrzekała wieczne dziewictwo.
Bóg próbował posiąść Atenę, ale bez skutku. Jego nasienie spadło z nieba i w ten sposób narodził się Erichtonios, heros attycki.. Bogini mądrości ukazując swoją wspaniałomyślność adoptowała dziecko. Erichtonios został królem Aten.
APOLLON I KASANDRA
Kasandra była jedną z najpiękniejszych córek króla Troi, Priama i Hekaby. Apollon kiedy ją ujrzał… zakochał się w niej. Obiecał jej, że będzie potrafiła wróżyć przyszłość, jeśli zgodzi się zostać jego kobietą. Kassandra się zgodziła. Kiedy bóg obdarował ją darem przewidywania przyszłości, odmówiła mu swojej cnoty. Apollon postanowił ją ukarać. Kassandra widziała tylko budzącą grozę przyszłość. Jednak nikt nie wierzył w jej słowa.
ASTERIA ZEUS I POSEJDON
Asteria była jedną z tytanid, córką Fojbe i Kojosa. Miała męża Persesa, z którym miała jedną córkę Hekate. Zeus bardzo chętnie z nią flirtował. Asteria, żeby się przed nim ukryć zmieniała się w różne zwierzęta. Przemieniona w przepiórkę, wpadła do Morza Śródziemnego, gdzie przekształciła się wyspę Ortygia. Wtedy zakochał się w niej Posejdon. Aby uciec przed kolejnym bogiem, zamieniła się w wyspę Delos, gdzie jej siostra Leto urodziła dzieci Zeusa – Apollona i Artemidę.
POSEJDON I DEMETER
Demeter była siostrą Posejdona. Pewnego razu, kiedy bogini szukała swojej córki Persefony, Posejdon postanowił ją posiąść. Demeter uciekła mu przynierając postać konia. Posejdon jednak przejrzał jej plany i też zamienił się w konia. W ten sposób posiadł boginię. Z tego aktu narodził się koń Arionas i córka, której imienia nie znamy. Wymawiano je tylko podczas misteriów w mieście Lycosura.
ARIADNA I TEZEUSZ.
Ariadna, córka króla Krety Minosa i Pazyfae zakochała się w Tezeuszu. Waleczny heros ateński przybył na Kretę by zabić minotaura. Mieszkańcy polis co roku zmueszni byli wysyłać na Kretę ofiary w postaci 7 mężczyzn i 7 kobiet. Ariadna ofiarowała Tezeuszowi nić, która pozwoliła mu wydostać się labiryntu po zabiciu potwora.
Tezuesz, kiedy odpływał z wyspy, postanowił zabrać dziewczynę ze sobą, a potem ją poślubić. W drodze do Aten ich statek zatrzymał się na Naksos, gdzie ostatecznie Tezeusz zostawił Ariadnę na pastwę losu. Jedna z wersi mitu mówi, że Tezeusz zakochany był w Aegle, córce Panopeusa z Fokidy.
GALATEA I POLIFEM
Polifem jest nam znany głównie z „Odysei” Homera. Syn Posejdona zakochany był w pięknej Galatei. Ona jednak odrzuciła go, gdyż miłością darzyła innego mężczyznę, Akisa, syna Fauna. Pewnego dnia cyklop zobaczył dwoje zakochanych i z zazdrości rzucił w nich ogromnym kamieniem, który przygniótł mężczyznę. Bogowie zamienili Akisa w rzekę, nad którą Galatea spędzała długie godziny, rozmyślając o swoim kochanku.
Źródło: https://elhalflashbacks.blogspot.com/2018/05/erotes-elliniki-mythologia.html