Wynalazki starożytnych Greków
Grecy są bardzo dumni ze swojej historii. Zawsze się śmieję, że mieszkańcy Ellady uważają, że wszystko wywodzi się ze starożytnej Grecji. Gdyby któryś z nich się uparł, mógłby wykazać, że nawet język polski wywodzi się z greki :D. Natrafiłam ostatnio na artykuł, w którym autor opisywał 17 rzeczy, które wymyślili starożytni, a które używamy współcześnie. Zaciekawił mnie na tyle, że postanowiłam się tym z Wami podzielić. Zapraszam do czytania.
-
Latarnia.
Pomysł bezpiecznego wpłynięcia do portu jako pierwsi wymyślili Grecy. W III w.p.n.e. wybudowali latarnię w Aleksandrii. Kiedy nadchodziła noc zapalano światło, aby powracające statki wiedziały gdzie znajduje się wejście do portu.
-
Drogomierz.
Po raz pierwszy możemy usłyszeć o nim od Witruwiusza (27 r.n.e.) Rzymski architekt wierzy, że pierwszym wynalazcą był Archimedes, a po raz pierwszy użyto drogomierza podczas pierwszej wojny punickiej.
-
Robot.
Jakkolwiek dziwnie to brzmi… Źródła podają, że grecki matematyk Architas stworzył drewnianego ptaka działającego na parę i ciśnienie. Ponoć potrafił wzbić się nawet na 200-300 metrów!
-
Młyn wodny.
O pierwszych młynach wspomina się już w III w.p.n.e. Prawdopodobnie został wykonany przez Filona z Bizancjum.
-
Medycyna.
W starożytności ludzie wierzyli, że choroby były karą od bogów. Hipokrates jako pierwszy wykazał, że choroby są reakcją organizmu na mikroorganizmy. Każdy przecież wie, że Hipokrates nazywany jest ojcem medycyny, a lekarze składają przysięgę Hipokratesa.
-
Budzik.
Urządzenie, które pomaga nam dotrzeć na czas było wynalazkiem Greków! Wyczuwam tu lekką ironię, w końcu współcześni Grecy nigdzie się nie spieszą… Zegarki starożytnych były mechaniczne i dość prymitywne. Używali waz, wypełnionych wodą. Kiedy druga waza wypełniła się wodą, specjalny mechanizm zaczynał wydawać głośne dźwięki.
-
Mapa.
Grek Anaksymander był twórcą pierwszej mapy, a także autorem tezy, że gwiazdy krążą wokół Gwiazdy Polarnej.
-
Igrzyska Olimpijskie.
Mają swój początek w Olimpii. Poświęcone były najważniejszemu z bogów, Zeusowi. Na igrzyska przyjeżdżali Grecy z różnych stron i uprawiali takie dyscypliny jak na przykład rzut dyskiem. Warto pamiętać, że na nawet jeśli polis były w stanie wojny, na czas Igrzysk zawierały pokój.
-
Obywatelstwo.
Aby zostać obywatelem Ateńskim trzeba było urodzić się z matki i ojca Ateńczyków, przejść służbę wojskową, a także brać czynny udział w życiu publicznym. Kobiety nie miały prawa brać udziału w życiu publicznym.
-
Żuraw.
W czasach starożytnych żurawie działały za pomocą siły zwierzęcej lub ludzkiej. Żurawie były używane podczas budowy Partenonu.
-
Prysznic.
W starożytnych siłowniach, w przebieralniach, znajdowały się rury z wodą. Bardzo ważna była kąpiel po zajęciach.
-
Demokracja.
Pierwsze zalążki pojawiły się już w VI w.p.n.e. Solon, jeden z ateńskich prawodawców wprowadził ustawę, która zabraniała wzięcia kogoś w niewolę za długi.
-
Dźwignia.
Już w III w.p.n.e. Archimedes pisał „Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną podporę, a sam jeden poruszę cały glob.”
-
Geometria.
Egipcjanie i Babilończycy znali geometrię. Grecy też. Pitagoras, Archimedes czy Tales z Miletu… To oni dali początek dzisiejszej geometrii. Ich twierdzenia używa się do dziś.
-
Ława przysięgłych.
Narodziła się w Atenach. Aby zasiąść jako ławnik trzeba było być odpowiednio doświadczonym życiowo, co oznaczało, że nie było tam osoby poniżej trzydziestego roku życia. Ławników było aż 500. Dlaczego? Żeby uniemożliwić przekupstwo.
-
Teatr.
Nie jest chyba tajemnicą, że teatr narodził się w Grecji. Komedia i tragedia narodziła się w starożytnych Atenach. Wszyscy znamy najwybitniejszych greckich tragików – Ajschylosa, Eurypidesa, Sofokles. Znanym komediopisarzem był Arystofanes.
-
Bajki Ezopa.
Zgodnie z legendą Ezop był niewolnikiem, który otrzymał wolność za swoje opowieści. Uważany jest za twórcę bajki zwierzęcej, satyrycznej oraz moralizującej. W swoich utworach wyśmiewał ludzi, ukazując ich pod postaciami zwierząt. Najbardziej znana bajka Ezopa dotyczy żółwia i zająca.