Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięła nazwa Hellada – Grecja? Dziś chciałabym Wam to wyjaśnić w poniższym wpisie. Wspomnę też o greckim słowie „laos”, które po grecku oznacza naród.
Prometeusz, jeden z tytanów, stworzył człowieka. Tak bardzo rozkochał się w swoim dziele, że postanowił dać mu wszystko co najlepsze. Posunął się nawet do kradzieży jednego z żywiołów przeznaczonego tylko dla bogów – ognia. Zeus postanowił ukarać niepokornego tytana. Przywiązał Prometeusza do gór Kaukazu. Codziennie podlatywał do niego sęp i wydziobywał mu wątrobę, która w nocy się odradzała. Koszmar rozpoczynał się od nowa.
Prometeusz podarował ludziom ogień, jednak oni nie potrafili wykorzystać daru we właściwy sposób. Zeus, poprzez potop, postanowił ukarać ludzkość. Dwoje ludzi, Deukalion i jego żona Pyrra dowiedzieli się o tym. Tak się złożyło, że Deukalion był synem Prometeusza. Małżeństwo chcąc uchronić się przed śmiercią wybudowało łódź. Kiedy rozpoczął się potop, ukryli się w niej.
Gniew Zeusa trwał 9 dni. Ziemia zalała się wodą, ludzkość zginęła. Przeżyli tylko Deukalion i Pyrra. Powódź ustała, a para bezustannie prosiła najważniejszego z bogów o przebaczenie. Zeus był bardzo zadowolony, że proszą go o litość. W akcie łaski zaproponował, że spełni ich jedno życzenie. Oboje, bez zastanowienia poprosili o odrodzenie ludzkości.
Zeus nie do końca był przekonany, jednak ostatecznie przystał na to życzenie. Odpowiedział im tajemniczo, a mianowicie w ten sposób: „Rzucajcie za siebie kości swojej matki”. Deukalion i Pyrra zrozumieli, że chodzi tutaj o Gaję – Matkę Ziemię.
Podnieśli kamienie i zaczęli je rzucać za siebie. Z kamieni rzuconych przez Deukaliona rodzili się mężczyźni, z kolei z kamieni Pyrry kobiety Nowo nagrodzony naród został nazwany „laos”, od starożytnego słowa „las”, oznaczającego kamień.
Pierwszy człowiek, który narodził się na nowo nazywał się Ellin. Był uznawany za mitycznego protoplastę Hellenów. I to właśnie z nim wiąże się nazwa Hellenowie – Grecy. Synowie Ellina mieli być przodkami pierwszych plemion w Grecji. Nazywali się Doros (plemię Dorów), Eol (Eolowie). Trzeci syn nazywał się Ksutos, który spłodził dwóch synów Achajosa i Jona, od których powstały dwa kolejne plemiona: Achajowie i Jonowie. Co się stało z Hellenem? Został królem w Tessalii i Ftyi i dożył sędziwego wieku. Zapamiętano go na zawsze, poprzez nazwę Grecji – Ellada.
Teraz już wiecie skąd się wzięły się poszczególne nazwy. 🙂