Dziś chciałam przybliżyć Wam trochę Ewzones – gwardię prezydencką. Słowo to oznacza piękne pasy. Tak w swoim dziele Illiada, Homer tytułował elitarne oddziały. To wielki honor dla całej rodziny jak i samego żołnierza zostać Ewzones.
Żeby zostać Ewzones trzeba spełnić kilka wymagań, między innymi trzeba być wysokim! Potencjalny kandydat musi mieć co najmniej 1.90 wzrostu. Panowie zawsze pracują w parach, aby mieć idealnie skoordynowane kroki. Często też dobierają ich w ten sposób, aby byli podobni do siebie. Jeśli jeden z nich ma wąsy to i drugi również powinien je mieć.
Dwóch żołnierzy pełni wartę przy grobie nieznanego żołnierza przez pełną godzinę. Nie mogą się ruszyć. Raz na pół godziny zamieniają się miejscami. Poruszają się specjalnym krokiem, który ma symbolizować kopniaka dawanego wrogowi. Kiedy jest gorąco bądź pada, chowają się do budki, gdzie pilnujący porządku ociera ich z potu bądź poi wodą. Jeśli chce skontaktować się z żołnierzem pilnującym porządku uderza kolbą o ziemię. A potem? Kontakt wzrokowy. Jedno mrugnięcie oznacza „tak”, dwa „nie”, a trzy „nie wiem”.
Warta pełniona jest 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Najbardziej uroczysta zmiana warty odbywa się w niedzielę o godzinie 11.00. W zależności od pogody noszą dwa rodzaje umundurowania. Latem jest to strój w kolorze khaki, a zimą można ich zobaczyć w ciemnym płaszczu. Podczas państwowych uroczystości Ewzones noszą też tradycyjne stroje Kreteńskie czy Greków Pontyjskich.
Warto wspomnieć kilka słów na temat umundurowania. Każdy z jego elementów coś symbolizuje. Noszą czerwoną czapkę – symbol krwi przelanej podczas walk o niepodległość. Na środku znajduje się godło Grecji. Z czapki opadają czarne frędzle, mają symbolizować łzy ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Dalej możemy zobaczyć czarną kamizelkę wyszywaną w tradycyjnym stylu, a także czarny pas. Żołnierze noszą „foustanelle”, spódniczki, które mają 400 fałd – symbolizujących czterysta lat tureckiego niewoli. Na sobie mają dwie pary rajstop, a także czarne podwiązki. Warto zwrócić uwagę na ich buty, które są podkute gwoździami (około 60!), a każdy z butów waży aż trzy kilo! Na butach mają pompony, w których dawniej chowano sztylety, bądź też miały chronić stopy przed odmrożeniem.
Potrzeba aż osiemdziesięciu dni, aby uszyć taki strój! I oczywiście nie może tego zrobić przypadkowy krawiec, ale specjalnie wyspecjalizowana osoba. Żeby założyć strój przed pójściem do pracy żołnierze potrzebują aż 40-45 minut i pomocy drugiej osoby.
Żołnierze Ewzones pełnią wartę na placu Syntagma, co po grecku oznacza konstytucja. W 1843 roku z okna pałacu królewskiego (dzisiejszego parlamentu), król Grecji Otton I odczytał konstytucję, której domagał się zebrany na placu tłum. Żeby uczcić to wydarzenie, plac nazwano Syntagma. Ewzones dumnie pilnują grobu nieznanego żołnierza, wokół którego wypisane są fragmenty „Mowy Pogrzebowej” Peryklesa. Po lewej i prawej stronie znajdują się tarcze, a obok nich wypisane nazwy najważniejszych greckich bitew.
Gdzie jeszcze można zobaczyć Ewzones? Pełnią wartę przed wejściem do Pałacu Prezydenckiego. Rano przed otwarciem Akropolu przywożeni są na wzgórze, gdzie na Belwederze zawieszają grecką flagę.
O innych atrakcjach Aten możecie przeczytać tutaj: