Każdy region w Grecji ma swoje własne wyroby, którymi chce zdobyć serca nie tylko turystów, ale też mieszkańców Grecji. Dlatego też dziś zabieram Was do winnicy Moraitis, która znajduje się w miejscowości Naoussa na wyspie Paros. Lokalne wina, to jeden z najlepszych pomysłów na pamiątkę.
Zanim jednak przejdziemy do opisu moich ulubionych win, opowiem Wam trochę o tym miejscu. Winnica została oficjalnie otwarta w 1910 roku. Dopiero w 1967 pierwsze wina trafiły na sklepowe półki, jako jedyne pochodzące z Paros.
Winnica rodzi rocznie 140 ton winogron, dzięki czemu powstaje 500.000 kilogramów wina! Moraitis stał się na tyle sławny, że jego produkty chętnie kupowane są przez zagranicznych konsumentów. Najwięcej butelek wysyła do Kanady, Ameryki czy krajów Europy.
Winnica posiada małe muzeum, w którym możecie zobaczyć tradycyjne przybory, które wykorzystywano do produkcji wina. Mnie bardzo przypadła do gustu możliwość degustacji win wraz z ich omówieniem. W październiku 2018 roku cena tej przyjemności była w granicy 12 euro za 6 win, a 17 euro za 9.
Jeśli któreś z nich przypadnie Wam do gustu, możecie od razu się w nie zaopatrzyć. Żeby ułatwić Wam wybór, podaję poniżej kilka moich propozycji:
– Malvasia Paros – białe, słodkie wino ze szczepu Monemvasia. Winogrona zbiera się w pierwszej połowie września i zostawia do wysuszenia przez 15 dni na słońcu, aby wycisnęły swoją naturalną słodycz. Dojrzewa 4 lata we francuskich beczkach. Ma ciemny brązowo złocisty kolor. Da się wyczuć smak moreli, brzoskwini, rodzynek i miodu, karmelu i orzechów.
Najlepiej smakuje z ostrymi serami, orzechami, owocami i słodkim deserem. Serwować w temp. 8-10 stopni.
– Paros Reserve – czerwone wytrawne wino w 75% ze szczepu Mandilaria, 25% Monemvassia. Dojrzewa 16 miesięcy we francuskich beczkach i co najmniej 8 miesięcy w butelkach. Jasny, żywy, rubinowy kolor. Czekolada połączona z czarną wiśnią i z widocznym zapachem śliwki i wanilii.
Najlepiej smakuje z dziczyzną, czerwonym mięsem lub ostrymi serami. Serwować w temp. 18-20 stopni.
– Estate Paros– białe, wytrawne ze szczepu Monemvassia. 80% wina jest fermentowane w stalowym zbiorniku, gdzie przez 6 miesięcy dojrzewa. Pozostałe 20% dojrzewa przez 6 miesięcy we francuskich beczkach. Żółto – złocisty kolor, intensywny aromat cytrusów i owoców egzotycznych.
Najlepiej komponuje się z rybą z grilla, homarem, makaronem z łososiem, kurczakiem, a także z dojrzałymi i ostrymi serami. Serwować w temp. 11-12 stopni.
– Amma– słodkie, czerwone. Wytwarzane w 50% ze szczepów Aidani Mavro oraz 50% z Mandilaria. Produkowane w drugiej połowie wrześnie z winogron, które przeleżały 18 dni na słońcu aby wydobyć z nich intensywny aromat. Żywy, czerwony kolor z posmakiem czerwonych wiśni, śliwek, rodzynek i przypraw.
Najlepiej smakuje z gorzką czekoladą, orzechami. Podawane przeważnie jako wino deserowe. Serwować w temp. 12-14 stopni.
– Estate Assyrtiko – białe, wytrawne. Produkowane w 100% ze szczepów Asyyrtiko. Fermentacja przebiega w stalowych beczkach, w niskiej temperaturze przez 8 tygodni. Kwiatowy i cytrusowy zapach.
Najlepiej smakuje z grillowaną rybą, owocami morza, ostrygami a także białym mięsem i wieloma daniami kuchni azjatyckiej. Serwować w temp. 8-10 stopni.
Poniżej podaję stronę internetową, adres, a także numer telefonu. Na degustację, w sezonie, najlepiej jest zarezerwować stolik wcześniej.
Jak wiadomo, do wina najlepiej jako przystawka smakuje ser, więc w następnym wpisie pojawią się sery Paros! 😀 A jest naprawdę w czym wybierać i o czym pisać… 😉