Greccy bogowie i ich świątynie
Jako, że w kręgu moich zainteresowań nie tylko jest nowożytna Grecja, ale również i ta starożytna, przybliżę Wam trochę grecką mitologię. Greccy bogowie będą też tematem mojej pracy licencjackiej, więc możecie spodziewać się więcej ciekawostek na ten temat. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, głównym źródłem jest Teogonia Hezjoda.
Na początku był Chaos. Z chaosu wyłonił się Uranos (gr. Ουρανός), czyli niebo oraz Gaja (gr. Γαῖα) – ziemia. Mieli oni dzieci sturękich oraz tytanów, którzy jednak nie spodobali się ojcu. Postanowił zrzucić ich do Tartaru (do podziemi, w których przebywały dusze skazane na wieczne cierpienie). Przez ten czyn Gaja znienawidziła swojego męża i namówiła jednego z synów – Kronosa, aby się zemścił. Odciął ojcu przyrodzenie i strącił go z tronu. Rozpoczęło się panowanie Kronosa i jego siostry, a później małżonki Reji (gr. Ῥεία).
Mścicielowi ojciec przepowiedział jednak taką samą przyszłość – że jego również strąci z tronu jego syn. Toteż zapobiegawczo wszystkie dzieci, które miał zjadał. Zrozpaczona Reja, chcąc ratować szóste dziecko, podała swojemu mężowi kamień. W tajemnicy przed nim, na Krecie, urodziła Zeusa, którego oddała na wychowanie kozie Amaltei. Gdy dorósł, uratował rodzeństwo, pokonał ojca i rozpoczęło się panowanie Zeusa. Wszyscy razem zajęli górę Olimp, na którą w dzisiejszych czasach można wejść. Niestety, po greckich bogach nie ma śladu…
Greckich bogów i mity o nich mogłabym opisywać bez końca. Jest tego naprawdę bardzo dużo. Wybrałam tylko kilku, takich, których miejsce kultu możecie odwiedzić w Grecji i w których ja sama byłam:
-
Zeus (gr. Διας) – najważniejszy, władca bogów i ludzi, atrybuty: egida – złota tarcza, pioruny. Na impotencję nie mógł narzekać, miał wiele dzieci z boginiami jak również ze śmiertelniczkami. Jego żoną była wiecznie zazdrosna Hera (miała o co :D). Świątynię Zeusa Olimpijskiego możecie zobaczyć w Atenach.
-
Hera (gr. Ηρα) – córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Bogini niebios i płodności, Królowa Olimpu, patronka małżeństwa. Pozostałości świątyni jej poświęconej znajdują się na Peloponezie. Niewielu turystów o niej wie, z reguły są to zamieszkujący tamtą okolicę Grecy. Wspaniałe miejsce na romantyczny wieczór.
-
Atena (gr. Ἀθήνα) – patronka stolicy Grecji, bogini mądrości, sprawiedliwości, córka Zeusa. Atrybuty – włócznia i tarcza. Święte zwierzę sowa. Świątynia – oczywiście Partenon w Atenach, w którym w starożytności miał stać dwunastometrowy posąg ze złota i kości słoniowej.
-
Apollo – syn Zeusa, bóg piękna, światła, muzyki, wróżb. Patron poezji i sztuki. Był najmłodszy, a przy tym najprzystojniejszy. Najbardziej znana świątynia – Delfy, która jednocześnie była wyrocznią. Starożytni udawali się tam dowiedzieć o swojej przyszłości, którą przepowiadała im Pytia – kapłanka.
-
Asklepios – bóg sztuki lekarskiej, medycyny. Świątynia jemu poświęcona znajduje się na Peloponezie przy starożytnym teatrze Epidauros, o którym napiszę innym razem. Niestety ze świątyni pozostały tylko fundamenty.
-
Posejdon – bóg mórz, brat Zeusa. Ok 70 km od Aten, na przylądku Sunion, znajdziecie świątynię Posejdona. Położona na skale, z przepięknym widokiem na Morze Egejskie. Jest drugą, po Partenonie najchętniej fotografowaną budowlą. Polecam pojechać zobaczyć tam zachód słońca. Nie ma chyba piękniejszego miejsca.
Dużo informacji i cudowny zachód słonca ! 🙂