Chrzciny w Grecji

Chrzciny w Grecji zazwyczaj wyprawia się duże, nawet na sto osób. Często są też połączone z weselem. My nasz bajkowy ślub mieliśmy już za sobą. A chrzciny chcieliśmy połączyć z pierwszymi urodzinami. Zdecydowaliśmy się małe przyjęcie wśród rodziny i najbliższych. Na chrzcinach w Grecji byłam kilka lat temu. Mniej więcej…

Książka „Ateny do zjedzenia” Bartek Kieżun

Kalispera Kochani! Kilka dni temu dotarła do mnie książka „Ateny do zjedzenia” Bartka Kieżuna. I powiem Wam, że mogę Wam ją z całym sercem polecić. Dlaczego? Autor pomiędzy przepisami przeplata historię Grecji, zabytków, niektórych wysp. Jako, że jestem pasjonatką historii i greckiego jedzenia książka jest dla mnie idealnym połączeniem. I…

Greckie piwa

Kalispera Kochani! W Grecji będąc na plaży, wpatrując się w błękit morza człowiek najchętniej napiłby się złocistego trunku jakim jest piwo. Wbrew pozorom Grecy latem wypijają całkiem spore ilości piwa! Nic dziwnego, bo chyba żaden inny trunek nie gasi lepiej pragnienia niż zimne schłodzone piwko. Poniżej przyszykowałam dla was listę…

Akrotiri – Santorini

Kalispera Kochani! Zabieram Was dziś na Santorini do miejsca archeologicznego zwanego Akrotiri. Pierwszą osadę datuje się  na piąte tysiąclecie p.n.e. Była położona około 100 metrów od dzisiejszej linii brzegowej. To pozwalało mieszkańcom na ciągłe obserwowanie morza. W krótkim czasie zyskała poważanie jako jeden z ważniejszych portów handlowych. Szczyt jej rozwoju…

Śnieg w mitologii greckiej

Kalispera Kochani! Postanowiłam cofnąć się do starożytności i napisać kilka słów na temat mitologicznej Xioni – Śniegu.Możemy wyróżnić 4 postacie pod tą nazwą. 1) córką boga rzeki Nejlos i Okeanosa Kalliorri. Mieszkała na łąkach. Pewnego dnia jeden z rolników ją zhańbił. Z tego powodu została zamieniona przez Hermesa w chmurę…

Akropol i jego tajemnice

Kalispera Kochani! Akropol kryje wiele tajemnic i historii. Większość z nich na pewno znacie. Ale czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na południową stronę wzgórza i tajemnicze wejście, które znajduje się nad teatrem Dionizosa? To pomnik Thrasillosa, wybudowany ok. 320-319 r.p.n.e. Pauzaniasz wspomina, że w środku znajdowało się przedstawienie zabicia dzieci Niobe…

Alkionides – wiosenne dni w środku zimy

Kalispera Kochani! Dziś w greckim radiu usłyszałam, że nadchodzą Alkionides. Co to oznacza? Są to dni w trakcie zimy podczas których jest naprawdę ciepło, bezchmurnie, bezwietrznie i bardzo bardzo słonecznie. Zaobserwować te dni można od 15 grudnia do 15 lutego. Skąd się wzięła nazwa Alkionides? Jak to w Grecji bywa……

Tort w starożytnej Grecji

Kalispera Kochani! Wiecie, że tort i życzenie przed zdmuchnięciem świeczek to tradycja pochodząca ze starożytności? Tort i świeczki były poświęcone bogini Artemidzie. Przygotowywano dla niej specjalną ceremonię. Do świątyni przynoszono wtedy ciasto ze świeczkami. Miały one symbolizować gwiazdy i księżyc, które były powiązane z boginią. Świeczki zapalano, miały symbolizować jasność…